AUDYT ENERGETYCZNY

Masz dosyć wysokich rachunków za ogrzewanie?

Kolejna zima napawa Cię lękiem przed ogrzewaniem swojego budynku? Dzięki wykonaniu audytu energetycznego sprawdzisz którędy uciekają Twoje pieniądze. Co więcej, dzięki takiemu dokumentowi możesz starać się o dofinansowanie z programu priorytetowego „Czyste Powietrze” lub premię termomodernizacyjną.

Audyt energetyczny to procedura, która wykonywana jest w celu pozyskania wiedzy o zapotrzebowaniu Twojego budynku na energię oraz ciepło. Jej wynikiem jest opracowanie, które określa parametry techniczne i ekonomiczne modernizacji Twojego budynku. Po ukończeniu audytu inwestor otrzymuje wskazane optymalne rozwiązania z puntu widzenia kosztów realizacji oraz skutków zapewniające znaczące oszczędności.


Czy potrzebuję audytu energetycznego?

Każdy inwestor, wydając konkretne środki na zwiększenie efektywności energetycznej budynku, oczekuje precyzyjnie określonych korzyści, jakie ta inwestycja przyniesie. Dlatego właśnie zaleca się wykonanie audytu energetycznego w przypadku dofinansowań ze środków publicznych, takich jak program priorytetowy „Czyste Powietrze”. Audyt energetyczny pozwala przewidzieć rezultaty oraz opłacalność planowanych modernizacji.

Czy wiesz że...
przeprowadzając termomodernizacje naszego budynku: ocieplając dom, wymieniając okna oraz kocioł. Po wykonaniu tych zmian znacząco ograniczamy ilość energii potrzebną, aby ogrzać dom, zatem oszczędzamy pieniądze. Przed rozpoczęciem inwestycji musimy jednak wiedzieć, jakich materiałów użyć oraz znać szacowaną moc znamionową przyszłego kotła grzewczego. Im większa moc kotła tym wyższa jego cena.

Jakie mogę dostać dofinansowanie lub pożyczkę?

Obecnie najbardziej znane są dwa rodzaje dofinansowań.

PIERWSZY –  specjalna ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów, zapewnia przyznanie premii termomodernizacyjnej współfinansowanej przez Państwo w wysokości:

 • 20% wykorzystanego kredytu lub
 • 16% poniesionych kosztów lub
 • dwukrotności przewidywanych oszczędności.

Priorytetowym warunkiem jest uzyskanie spadku zużycia energii o przynajmniej 10-25% w zależności od rodzaju budynku i zakresu modernizacji.

Natomiast premia remontowa stanowi do 20% kredytu zaciągniętego na potrzeby realizacji remontu, jednak nie więcej niż 15% kosztów przedsięwzięcia remontowego. O premię remontową można się starać wyłącznie na budynek wielorodzinny, którego użytkowanie rozpoczęto przed dniem 14 sierpnia 1961 r. Zmniejszenie rocznego zapotrzebowania na energię dostarczaną do budynku wielorodzinnego na potrzeby ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej musi wynosić co najmniej 10%.


DRUGI – program priorytetowy „Czyste Powietrze”

W programie priorytetowym „Czyste Powietrze” wartość dofinansowania waha się w granicach 7-53 tys. zł. Dofinansowanie oferowane jest przede wszystkim na wymianę kotła opalanego paliwem stałym, wymianę okien, ocieplenie budynku, poddasza, podłogi na gruncie, poprowadzenie przyłącza gazu. O procentowym udziale dofinansowania decyduje łączna wartość przychodów podzielona na wszystkich domowników gospodarstwa domowego.

Więcej informacji na temat programu priorytetowego „Czyste Powietrze” – sprawdź ile możesz otrzymać.


Jak to wygląda w praktyce?

Wykonanie audytu energetycznego obejmuje kilka etapów.

Analiza parametrów i stanu technicznego budynku
audytor przegląda projekt budowlany, przychodzi na wizję lokalną, charakterystyki energetycznej budynku (zapotrzebowanie na ciepło, zużycie energii, zamówiona moc cieplna, wysokości taryf i opłat), charakterystykę systemu grzewczego (typ i parametry instalacji, rodzaje grzejników, sprawności poszczególnych elementów instalacji) oraz instalacji ciepłej wody użytkowej. Konieczne jest uwzględnienie charakterystyki znajdujących się w budynku: kotłowni lub węzła cieplnego, systemu wentylacji, instalacji gazowej, przewodów kominowych, a także instalacji elektrycznej.

Wykonanie obliczeń
W zależności od uzyskanych danych audytor wykonuje niezbędne obliczenia zapotrzebowanie budynku na ciepło. Zebranie danych i ich analiza pod kątem zapotrzebowania budynku na energię pozwala na określenie zużycia energii w standardowym sezonie grzewczym (na podstawie bilansów strat i zysków ciepła, w tym na wentylację), a dodatkowo określane są średnie koszty ogrzewania w sezonie grzewczym, które stanowią punkt odniesienia do proponowanych działań termomodernizacyjnych

Przekazanie audytu oraz propozycja wariantów ulepszeń
Posiadając obliczenia, audytor proponuje przedsięwzięcia termomodernizacyjne opłacalne z punktu widzenia inwestora opisane w profesjonalnym opracowaniu.

Wsparcie audytora
Po przedstawionym audycie audytor doradza, które rozwiązanie jest najkorzystniejsza dla inwestora. Rolą audytora jest rzecz jasna weryfikacja prawidłowości interpretacji przyjętych do obliczeń danych.

Oprócz wykonania audytu oferujemy dodatkowo doradztwo w zakresie dofinansowania oraz poprowadzenie całego procesu za Ciebie.


Ile kosztuje audyt energetyczny?

Audyt energetyczny - cena
Kilkaset złotych za wykonanie audytu energetycznego przyniesie oszczędności kilkadziesiąt razy większe. Cena audytu energetycznego zależy od:
 • wielkości budynku i jego przeznaczenia;
 • stanu dokumentacji techniczno-budowlanej;
 • wyposażenia technicznego budynku;
 • zakresu analizowanych zmian, w tym analizy opłacalności zastosowania
  odnawialnych źródeł energii lub kogeneracji;
 • ewentualnego wykonania oceny efektu ekologicznego modernizacji;
 • ewentualnego wykonania badań termowizyjnych.

cennik audytów energetycznych ▸

Audyt energetyczny to nie wszystko!

Chcesz mieć pełny obraz jakości nieruchomości?Wykonaj badanie termowizyjne!

Audyt energetyczny, to dokument, wykonany na podstawie obliczeń obowiązujących w danym czasie współczynników przenikania ciepła U. Jego mankamentem jest to, że nie pokazuje on rzeczywistego zużycia energii, na który ma wpływ wiele czynników, takich jak jakość wykonania (montażu okien, ocieplenia elewacji budynku itp.). O wiele więcej o budynku dowiesz się zlecając nam dodatkowe wykonanie badań termowizyjnych. Wykorzystując podczerwień pokażemy to, czego ludzkie oko nie dostrzeże. Dokładnie wskażemy mankamenty budynku, niedociągnięcia wykonania oraz miejsca, którymi ucieka ciepło, a przede wszystkim – Twoje pieniądze. Polecamy dodatkowo zlecić nam wykonanie badań termowizyjnych.

cennik badań termowizyjnych▸

Pamiętaj: W PAKIETACH TANIEJ!

Zlecając nam wykonanie sporządzenia audytu energetycznego oraz badania termowizyjnego na tańszą usługę otrzymasz rabat -15% na każdy pakiet badań termowizyjnych.

Nie czekaj, zamów już TERAZ!


Wahasz się? Masz pytania? A może chcesz zamówić usługę? Zapraszamy do kontaktu:

 • TELEFONICZNIE – pod numerem: 579 076 875;
 • EMAILOWO – skontaktuj się z nami mailowokontakt@katarzynagiska.pl;
 • FORMULARZEM KONTAKTOWYM – poprzez formularz na stronie internetowej;