Dlaczego termowizja jest lepsza od ludzkiego oka?

Najważniejsza teoria

Światło ma postać falowo-korpuskularną, zatem po części zachowuje się jak fala (dyfrakcja – ugięcie fali ,interferencja – nakładanie się fal, polaryzacja), po części jak strumień cząsteczek (efekt fotoelektryczny – wybicie elektronów z powierzchni przedmiotu).

Promieniowanie świetlne jest częścią promieniowania elektromagnetycznego o określonej długości fal. Spektrum fal elektromagnetycznych.

Na poniższych schemacie widać, jaki zakres przyjmuje światło widzialne. Światło wywołuje u człowieka bezpośrednie wrażenia wzrokowe, których skutkiem jest widzenie. Przyjęto, że promieniowanie widzialne zawiera się w bardzo wąskim przedziale: od 380 nm do 780nm. W widmie światła widzialnego poszczególne długości fal ludzkie oko interpretuje jako wrażenie barw:


 • przedział o długości fali od 380 nm do 436 nm – fiolet,
 • przedział o długości fali od 436 nm do 495 nm – niebieski,
 • przedział o długości fali od 495 nm do 566 nm – zielony,
 • przedział o długości fali od 566 nm do 589 nm – żółty,
 • przedział o długości fali od 589 nm do 627 nm – pomarańczowy,
 • przedział o długości fali od 627 nm do 780 nm – czerwony.
fale_czyste_powietrze

Czego oczy nie zobaczą?

Ludzie oko nie jest w stanie zobaczyć fali o długości poniżej 380 nm oraz powyżej 780 nm. Zajmiemy się podczerwienią, czyli promieniowaniem czerwonym IR (z ang. infrared) o długości fal 780 nm -1 mm oraz tym, jak możemy ją wykorzystać.

termowizja garwolintermowizja garwolin


Dlaczego podczerwień może ułatwić nam życie?

Źródłem promieniowania podczerwonego jest ciepło, zatem często nazywa się je promieniowaniem cieplnym. Każde ciało emituje promieniowanie w zakresie podczerwonym (o temp. wyższej od zera bezwzględnego, czyli −273,15ºC=0 K), nawet kostka lodu, która wydaje nam się bardzo zimna. Działanie promieniowanie podczerwonego doświadczamy na co dzień, np. ciepło promieni słonecznych, ciepło z suszarki do włosów czy ciepło grzejników. Choć nasze oczy tego nie widzą, reagują na nie nerwy naszej skóry. Im cieplejsze jest ciało, tym więcej promieniowania podczerwonego emituje. Dodatkowo podczerwień może „zobaczyć” to, czego ludzkie oko nie jest w stanie dostrzec np. nadmierną ucieczkę ciepła w przypadku słabej jakości montażu okien.

termowizja garwolintermowizja garwolin


Termowizja i wykorzystanie podczerwieni

Podczerwień nie jest widzialna dla ludzkiego oka. Może zostać zarejestrowana przez specjalne kamery i aparaty. Termowizje można wykorzystać w przemyśle, energetyce, budownictwie, a nawet medycynie!

W budownictwie pomiary termowizyjne służą do:

 • sprawdzenia jakości i szczelności budynku;
 • sprawdzenia jakości wykonania ocieplenia elewacji budynku:
 • sprawdzenie jakości wykonania ocieplenia dachu:
 • sprawdzenie jakości montażu drzwi oraz okien;
 • sprawdzenie miejsc w budynku, które narażone są na powstawanie wilgoci (a co za tym idzie pleśni i grzybów);
 • sprawdzenie wad ogrzewania podłogowego;
 • niedrożności instalacji grzewczej.

termowizja garwolintermowizja garwolin

 

 

 

 

 

 

 

Jeśli wykonanie któregoś z powyższych elementów w Twoim domu nie spełnia Twoich oczekiwań możemy to dla Ciebie sprawdzić. Pamiętaj, że stać Cię, by żyć komfortowo.

Tutaj znajdziesz naszą ofertę oraz cennik.

Nie czekaj, zamów już TERAZ!


Wahasz się? Masz pytania? A może chcesz zamówić usługę? Zapraszamy do kontaktu:

 • TELEFONICZNIE – pod numerem: 579 076 875;
 • EMAILOWO – skontaktuj się z nami mailowokontakt@katarzynagiska.pl;
 • FORMULARZEM KONTAKTOWYM – poprzez formularz na stronie internetowej;

 • Share This Story

about author

audytorka

giska.katarzyna@gmail.com

Audytor energetyczny - specjalista w swojej dziedzinie.
Jestem mgr inż. Inżynierii Środowiska, tytuł otrzymałam na Politechnice Warszawskiej. Podczas studiów i licznych praktyk zawodowych umiłowałam sobie tematykę komfortu termicznego i poprawy jakości życia nie tylko jeśli chodzi o dom i instalacje. Z uporem maniaka przeglądam metki ubrań eliminując z garderoby mojej rodziny akryl i poliester.
Moim konikiem stały się domy energooszczędne i pasywne, którym poświęciłam moją pracę magisterką. Na bazie projektu domu, w którym teraz mieszkam stworzyłam projekt domu energooszczędnego i pasywnego. Dodatkowo stworzyłam analizę porównawczą wszystkich rodzajów źródeł energii. Posiadam uprawnienia audytora efektywności energetycznej. Dodatkowo należę do Zrzeszenia Audytorów energetycznych, mój nr członkowski 2078 oraz do IBPSA-POLAND (Stowarzyszenie Symulacji Procesów Fizycznych w Budynkach).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *